do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Promocje
Spadkobiercy
Spadkobiercy
48,00 zł 41,00 zł
szt.
Spartakus: Krew i Zdrada
Spartakus: Krew i Zdrada
155,00 zł 119,70 zł
szt.
T.I.M.E Stories: Tajemnica Maski
T.I.M.E Stories: Tajemnica Maski
99,50 zł 69,89 zł
Obecność
Obecność
79,95 zł 51,90 zł
Pola Arle
Pola Arle
219,95 zł 145,75 zł
szt.
Mistrz Słowa Mini
Mistrz Słowa Mini
25,00 zł 12,50 zł
szt.
Namiestnik
Namiestnik
119,95 zł 68,00 zł
szt.
Wymyśl to!
Wymyśl to!
49,95 zł 32,50 zł
szt.
Dominion: Złoty Wiek
Dominion: Złoty Wiek
159,95 zł 99,98 zł
szt.
Fief EDYCJA POLSKA
Fief EDYCJA POLSKA
222,00 zł 161,70 zł
szt.
Kamienie w kieszenie
Kamienie w kieszenie
89,95 zł 58,50 zł
szt.
Dawno, dawno temu...
Dawno, dawno temu...
79,95 zł 57,90 zł
szt.

Gry planszowe - Zabawa i edukacja

0
Gry planszowe - Zabawa i edukacja

     Większość ludzi kojarzy gry planszowe z rozrywką. I mają rację. Jednak gry planszowe to nie tylko zabawa. Drzemie w nich ogromny potencjał edukacyjny i mogą posłużyć jako doskonała forma nauki.

Trochę historii i wiedzy

     Gry od zarania dziejów miały elementy zabawy i poznawania, co powodowało, że były one dla ludzi bardzo wciągające i atrakcyjne. Historia gier planszowych sięga 3500 roku p.n. e., kiedy to Egipcjanie grali w grę o nazwie Senet. Z egipskich grobowców wydobyto plansze tych gier, a więc możemy się domyślać, że odgrywały one ważną rolę w ich dawnym życiu. W późniejszych czasach grano na przykład w szachy czy japońskie shogi, które pozwalały na ćwiczenie i doskonalenie taktyki oraz strategii bitewnych. Taka forma aktywności umysłowej motywowała ówczesnych ludzi do nauki w przystępny sposób.

Nefertari grająca w Senet, malowidło z jej grobowca.

       Gry planszowe są zatem znane i lubiane już od tysięcy lat. Założę się, że każdy z was zna takie klasyki jak Chińczyk, Warcaby, Monopoly czy Grzybobranie. To nieskomplikowane gry o bardzo prostych zasadach. Dla niektórych może zbyt prostych? Na szczęście XXI wiek to prawdziwy renesans dla gier planszowych. W dzisiejszych czasach powstają nowoczesne planszówki, które nie ograniczają się tylko do szablonowego schematu, gdzie przesuwamy pionka po kolejnych polach rzucając kością. Gry przestają być zależne jedynie od ślepego losu.

   Obecnie na rynku znajdziemy tysiące gier z rozmaitymi mechanikami na przykład worker placement (ustawianie pracowników), deck building (budowanie talii), draft (dociąganie elementów), area control (kontrolowanie stref). Ponadto, planszówki dzielą się na wiele kategorii na przykład gry kooperacyjne, imprezoweekonomiczne i przygodowe. Wiele z nich jest także osadzonych w konkretnym miejscu i czasie, przykładowo na statku kosmicznym w odległej galaktyce (science fiction) czy na Dzikim Zachodzie.

Plansza z ekonomicznej gry science fiction Terraformacja Marsa.

"Moc" gier planszowych

     Gry planszowe dzięki swojej szerokiej tematyce, różnych rodzajach rozgrywki oraz wielu poziomach złożoności znajdują swoich fanów w każdej grupie społecznej i wiekowej. Nie tylko zapewniają nam świetną zabawę i oderwanie się od szarej rzeczywistości, ale jest to też doskonała okazja by spotkać się ze znajomymi lub z rodziną przy wspólnym stole. Taka forma rozrywki znakomicie pomaga w budowaniu więzi między ludźmi. To nie to samo co siedzenie samemu w czterech ścianach i patrzenie się w monitor czy telefon komórkowy. To przecież wbrew ludzkiej naturze! Pamiętajmy też, że gry planszowe to nie zawsze czysta rywalizacja. Gry kooperacyjne umożliwiają nam współpracowanie z innymi osobami, ponieważ  wszyscy grają przeciwko grze. Tak więc albo wygramy razem albo przegramy razem (o ile nie jest to gra kooperacyjna ze zdrajcami ;)). Możemy więc miło spędzić czas, a jednocześnie nauczyć się czegoś i pobyć razem. Na obrazku poniżej zdjęcie z gry Shadows over Camelot, w której razem z innymi graczami trzeba obronić Camelot.

     Granie w gry planszowe od najmłodszych lat pozwala rozwijać umiejętności językowe i komunikacyjne, a nawet naukę języków obcych. Gry umożliwiają również ćwiczenie zdolności matematycznych i liczenia, a także uczą logicznego myślenia. Dzieci, które grają w gry planszowe mają więc prawdopodobnie większe szanse na uzyskanie lepszych wyników w nauce.

    Oczywiście powyższa zasada nie dotyczy wyłącznie dzieci! Człowiek przecież uczy się całe życie. Planszówki przeznaczone są dla ludzi w każdym wieku. Podczas dobrej zabawy rozwijamy naszą wyobraźnie. Ponadto, osobom starszym gry planszowe pozwalają dłużej utrzymać sprawność umysłową na wysokim poziomie. Gry planszowe pozwalają poszerzyć ogólną wiedzę na temat świata, zrozumieć wydarzenia historyczne i kulturalne, a przy tym świetnie się bawić. Wiele z nich pomaga w rozwijaniu umiejętności kreatywnego myślenia. Spełniają one naszą fundamentalną potrzebę uczenia się poprzez równoczesne dostarczanie przyjemności.

      Warto również dodać, że gry planszowe jednoosobowe i wieloosobowe oddziałują na graczy w odmienny sposób. Kiedy gramy w pojedynkę motywujemy się, by samodzielnie przyswoić sobie zasady i treści gry. Dzięki temu bardziej wciągamy się w rozgrywkę i więcej z niej zapamiętujemy. To pobudza naszą motywację również w codziennym życiu. Stajemy się bardziej twórczy, samodzielni, a dzięki temu bardziej efektywni. Tymczasem w grach wieloosobowych występuje bardzo często interakcja z innymi osobami. Uczymy się współpracować w grupie, a zwłaszcza panować nad emocjami, szczególnie negatywnymi. Takie rozgrywki uczą nie tylko przezwyciężenia swoich przeciwników, ale też trudnej sztuki negocjacji i podejmowania decyzji, które pozwolą wspólnie wygrać grę. Poniżej zdjęcie gry Pola Arle, w którą można grać w pojedynkę jak i również w dwie osoby.

     Autorzy współczesnych planszówek próbują w wielu grach zmniejszyć wpływ losowości na wynik gry. Gracze mogą zatem wpływać na własne akcje podczas gry, zmniejszając tym samym rolę przypadkowości. Pozwala im to kreować przebieg rozgrywki za pomocą własnych metod takich jak np. przebiegłość, planowanie, blefowanie lub sabotaż. W nowoczesnych grach planszowych uczymy się więc strategicznego myślenia i korzystania z naszych zdolności wewnętrznych, inteligencji i cech osobowości. Poniżej zdjęcie gry Battlestar Galactica w której jeden (lub dwóch) z graczy wczuwa się w rolę sabotażysty na statku kosmicznym.

   Wśród dostępnych na rynku gier planszowych są także gry strategiczne, zręcznościowe, słowne i liczbowe oraz logiczne. Poniżej przedstawiam korzyści edukacyjne i rozwojowe płynące z grania w powyższe gatunki gier wraz z przykładami.

Gry strategiczne:

 • planowanie i myślenie strategiczne
 • szybkie podejmowanie decyzji
 • analizowanie alternatywnych ruchów

Na przykład: 

  

Gry zręcznościowe:

 • poprawa sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej
 • ćwiczenie spostrzegawczości
 • dostosowanie swoich ruchów do zmieniającej się sytuacji

Na przykład:

    

Gry słowne:

 • nabywanie nowego słownictwa
 • nauka poprawnego formułowania wypowiedzi
 • poprawa zdolności komunikacyjnych

Na przykład:

     

Gry logiczne:

 • ćwiczenie pamięci
 • formułowanie wniosków z dostępnych przesłanek

Na przykład:

   

Ponadto planszówki wpływają na rozwijanie wielu innych ważnych kompetencji, takich jak na przykład:

 • umiejętność działania według ustalonych reguł i zasad
 • koncentracja uwagi
 • wytrwałe dążenie do rozwiązania problemu (dużo gier posiada wiele dróg prowadzących do zwycięstwa)
 • przyjmowanie odpowiedniej postawy wobec porażki czy też zwycięstwa
 • odporność na stres i panowanie nad emocjami
 • odnajdywanie swoich mocnych stron i ukrytego potencjału (wykorzystanie ich w życiu do osiągania sukcesu)
 • umiejętności matematyczne takie jak: sprawne liczenie, figury i związki geometryczne, logiczne myślenie

Podsumowanie

     Jak widzicie, gry planszowe są nie tylko rozrywką, ale również wielofunkcyjnym i efektywnym narzędziem przekazywania wiedzy i nabywania zdolności, także tych społecznych. Ta forma zabawy sprawia, że ludzie chętnie angażują się w rozgrywkę, nie zdając sobie sprawy, że w tym czasie przyswajają nowe zdolności i utrwalają wcześniej nabyte. Planszówki potrafią nas nauczyć akceptacji porażek i radzenia sobie z przeciwnościami. Jest to bardzo wartościowe dla każdego z nas. Jestem pewien, że gra w planszówki ma pozytywny wpływ na nasze życie, a doświadczenia wyniesione z nich pozwolą nam z większą łatwością zmierzyć się z życiowymi problemami w przyszłości.

do góry
Polajkuj nasz Fanpage nim wchłonie go Czarna Dziura! Otrzymuj informacje o:
 • Kosmicznych promocjach
 • Nowościach ze wszechświata
 • Szalonych akcjach Pionkonautów
 
{nocache:327eda84635262421c1e05ec5ba29a1d#0}
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl